Stříbrný vítr - Fráňa Šrámek

Hlavním hrdinou je Jan Ratkin. Vyrůstá v rodině, ve které vládně přísný, hrubý a bezcitný otec, povoláním soudce. Už od dětství byl Jeník velmi citlivý a také nepoddajný, což otce přivádělo k nepříčetnosti. Nakonec chlapcovu výchovu vzala do svých rukou matka, již měl Jeník velmi rád, ale strachem z odpovědnosti, kterou tak na sebe vzala, nemohla málem spát. Významnou postavou Jeníkova dětství byl otcův bratr, strýc Jiří. Byl to dobrodruh, a čím víc ho otec odsuzoval, tím víc ho Jeník obdivoval. Epizoda o strýci Jiřím čtenáři přibližuje, jak s pocitem ztráty smyslu života spáchá sebevraždu. Zpráva o strýcově smrti chlapce hluboce poznamená.

Jeník vyrůstal na vesnici, zde prožil svá první přátelství i lásku, ale už se těší, až odejde do města na gymnázium, kde se z něho stane muž. Čeká ho však zklamání a škola se pro něho stane vězením. Zkostnatělí profesoři nemají smysl pro mládí a konflikty se studenty jsou tedy nevyhnutelné. Jan se spřátelí se zbitým spolužákem Malkusem, pozná také mravně rozvrácenou rodinu spolužáka Staňka, získá své první milostné zkušenosti. Seznámí se také se staršími studenty Valentou a zhýralým Zachem, kteří se stanou jeho přáteli.

Jediný z profesorů, jenž studenty chápe, je mladý, sympatický profesor Ramler. Druhá epizoda, vložená do mozaikovitého příběhu Jana Ratkina složeného z útržků vzpomínek, vypráví právě o profesoru Ramlerovi a jeho nešťastné lásce.

Na svátky Jan jezdívá domů. Jednou se ve vlaku seznámí s Aničkou Karasovou, dcerou lékárníka na jejich vesnici. Zamiluje se do ní a svět má pro něho náhle krásné barvy. Maminka je však nemocná a otec v Janovi vzbuzuje odpor, ale nyní už se mu dokáže postavit. Jan prožívá chvíle plné zmatky, uzavře se do soukromí a začne psát verše.

V den Janových osmnáctých narozenin se více sblíží se Zachem, který se možná proto, že mu něčím připomíná strýce Jiřího, stane jeho nejlepším přítelem. Zach je jediný, kdo Jana chápe, přestože má sám spoustu problémů, mimo jiné také s láskou. Společně navštíví veřejný dům, ale celá záležitost pronikne až do školy. Jediný, kdo se chlapců zastane a pomůže jim, je profesor Ramler.

Jan jede na prázdniny domů, ale povrchní, rozmarná a citově nestálá Anička mu po noci něžností oznámí, že už o něho nemá zájem. Závěr knihy vrcholí ve skalách, kde Jeník dospěje v muže, protože se nezalekne bolesti, útrap ani smutku a rozloučí se s Janem Ratkinem, včerejším a pošetilým. Nyní je připraven zápasit s životem a vítězit.

Fráňa Šrámek

(19.1.1877 - 1.7.1952) básník, spisovatel a dramatik.

Fráňa Šrámek se narodil roku 1877 v Sobotce jako syn berního úředníka. Brzy na to se Šrámkova rodina odstěhovala do Zbiroha a potom do Písku. Zde Šrámek studoval gymnázium, po maturitě přešel do Prahy na práva. Ta však nedokončil, protože se věnoval literatuře.

Šrámek patřil k Neumannově anarchistické skupině kolem časopisu Nový kult. Pro účast na demonstracích a pro antimilitaristickou báseň "Píšou mí psaní" byl dvakrát vězněn. Za první světové války byl nasazen na ruskou a italskou frontu, konec války prožil u útvaru vojenského tisku ve Vídni. Po válce se sblížil s literární skupinou kolem Karla Čapka, ale většinou žil samotářsky v Praze. Odtud pravidelně zajížděl do rodné Sobotky. Zemřel 1. července 1952 v Praze.

Závěr

Krize dospívajícího studenta. Moje hodnocení: (6/10)

Navštivte také

Slovník
Anglicko-český slovník a česko-anglický slovník
Německo-český slovník a česko-německý slovník
Španělsko-český slovník a česko-španělský slovník
Slovensko-český slovník a česko-slovenský slovník