Sbohem, armádo! - Ernest Hemingway

Děj příběhu se odehrává na italské frontě v období I. světové války. Hlavní postavou je americký poručík Henry Frederick, jež slouží v armádním ambulantním sboru. Henry je silným ale zároveň citlivým mužem. Po dovolené se vrací zpět na frontu. Jeho dobrý přítel Rinaldi ho seznamuje se všemi novinkami, které na frontě přibyly, a nezapomene se zmínit o nových zdravotních sestrách z Anglie.

Upozorní ho zvláště na jednu do které je Rinaldi velmi zamilován. Jmenuje se Cathrine Barleyová. Jednoho dne Rinaldi Henryho s Cat seznámí a ti dva si okamžitě padnou do oka. Postupem času se mezi nimi začne rozvíjet milenecký vztah, který víc a víc sílí. Při útoku je však zraněn několika střepinami z granátu. Jeho muži jej vytáhli ze sutin a postarali se o jeho rychlé ošetření. Je převezen do polního lazaretu.

Mezitím Cat odjíždí do Milána pracovat do nemocnice. Do té je Henry později přeložen, kvůli lepším podmínkám pro léčení jeho zranění. Henry se díky její všestranné péči rychle zotavuje a Cat se stává v kolektivu sester velmi oblíbená, neboť si bere všechny noční služby jen proto, aby mohla být s Henrym. Oba si užívají zamilovanosti a svobody plnými doušky, avšak oba ví že se víc a víc přibližuje den, kdy bude muset Henry odjet zpět na frontu.

Vše ještě více zkomplikuje skutečnost, že je Cat těhotná. Henry ji přesto musí opustit a vrátit se zpět na frontu. Zde se opět setkává se svým starým přítelem Rinaldim. Přátelství však už není takové jako dřív. Po pár dnech se armáda dá na ústup a Henry odjíždí se svými muži do Udine. Cesty jsou však přeplněné a doprava na nich prakticky stojí. Henry se proto rozhodne vyzkoušet zkratku a vyhnout se tak nekonečným kolonám. Jejich vozy však uvíznou v blátě a muži musí pokračovat dál pěšky. Cestou však přijde o dva muže. Jeden je zastřelen a druhý se dobrovolně vydá do rukou nepřátel.

Zůstane s ním už jen Piany. Oba pokračují dál v cestě. Postupně míjí víc a víc vojáků a nakonec se přidávají k větší skupině. Cestou však narazí na další problém. Tentokrát jde o hlídku, která má za úkol zabít všechny důstojníky. Vyberou i Henryho. Tomu se však podaří uniknout jisté smrti skokem do řeky. Nakonec se mu podaří dojet zpět do Milána aby se zde setkal s Cat a oba spolu utekli pryč před válkou. Ta už však ve městě dávno není. Společně s Fergusonovou se přestěhovala do Stresy, malého městečka u jezera.

Zde se opět setkává se svou láskou. Henry má však neustálé obavy a podezření že je někdo sleduje. Chtěl by odjet přes jezero do Švýcarska, což by mu zajišťovalo svobodný a šťastný zbytek života. Když jej pak upozorní hotelový barman na to že jej někdo udal a že jej ráno přijdou zatknout jako dezertéra, na nic nečeká, sbalí své kufry a spolu s Cat odjíždí přes jezero do Švýcarska ještě té noci.

Dostávají azyl a stěhují se do hor, kde očekávají narození dítěte. Při porodu však dojde ke komplikacím a doktor je nucen provést císařský řez. Dítě se však narodí už mrtvé. Cat navíc přijde o velké množství krve a záhy umírá.

Ernest Miller Hemingway

(21.7.1899 - 2.7.1961) americký prozaik, žurnalista a esejista.

Narodil se v Oak Parku. Psal převážně o mužích vedoucích nebezpečný způsob života. Jeho díla jsou oslavou jejich odvahy, ale také sondou do jejich psychologie a do pozadí jejich skutků. Pod vlivem modernistických autorů a požadavků objektivního žurnalismu si vypracoval charakteristicky úsporný, citově nezaujatý styl, často založený na pouhém záznamu dialogu.

Většina jeho děl byla inspirována bohatými osobními zážitky, dětské zkušenosti z Michiganu, kontakt s přírodou a motivy války se objevují už v jeho prvních povídkách. Později se stal mluvčím ztracené generace (válkou poznamenaných a rozčarovaných Američanů, hledajících útočiště zejména v Paříži).

První světovou válku prožil dobrovolně v Evropě, ve dvacátých letech působil ve Francii jako korespondent listu Toronto Star. Během španělské občanské války pomáhal bojovat proti nastupujícímu fašismu. Ve svém poválečném díle zobrazil člověka uprostřed válek a násilí a vzdal hold lidské statečnosti, zobrazil však i život umělecké bohémy. Vzápětí po nástupu diktátorského politika Fidela Castra Ruze (1926) k moci v roce 1960 opustil Kubu a vrátil se do Spojených států.

Laureát Nobelovy ceny za literaturu pro rok 1954, kterou však nemohl převzít kvůli zraněním způsobeným předešlou leteckou nehodou z Ugandy. Kromě toho získal také Pulitzerovu cenu. Postupem času však neunesl tíhu vlastní samoty a spáchal sebevraždu, když se zastřelil v Ketchumu.

Závěr

Hrůzy z války, utrpení nevinných lidí. Moje hodnocení: (7/10)

Navštivte také

Slovník
Anglicko-český slovník a česko-anglický slovník
Německo-český slovník a česko-německý slovník
Španělsko-český slovník a česko-španělský slovník
Slovensko-český slovník a česko-slovenský slovník