Pláň Tortilla - John Steinbeck

Příběh z městečka Monterey,ze čtvrti Pláň Tortilla. Vyprávění o šesti přátelích žijících společně v jednom domě. Jejich osudy se odvíjejí zdánlivě na okraji společnosti, oni jsou ale se svými životy společenských vyděděnců celkem smířeni a spokojeni.

Hlavní postava příběhu, paisano Danny, žije život bez zázemí, spí v lesích, pro své výtržnictví je často také ve vězení a neustále je opilý. Po smrti příbuzného zdědí dva domy, a tak si zvyká na život s teplou postelí a ohněm v krbu. Jeden z domů shoří a s Dannym bydlí ve větším domě postupem času pět lidí stávajících se jeho nejlepšími přáteli. Spolu rozebírají události dějící se na Pláni Tortille, na jejich základě vymýšlejí mravní ponaučení a hlavně neustále pijí víno.

Po nějakém čase začne Dannymu jeho starý život chybět, opustí svůj dům a své přátele a dá se opět na dráhu zločinu, ale onemocní, vrátí se a krátce na to umírá. Absurdním se zdá, že jeho pět přátel se nemůže zúčastnit jeho pohřbu kvůli svému postavení a z něj vyplývajícího nedostatku peněz na slušné oblečení hodné pohřbu jejich nejlepšího přítele poskytujícího jim střechu nad hlavou. Když potom shoří i Dannyho druhý dům, přátelé to berou jako osud a vydávají se každý svou cestou.

John Steinbeck

(27.2.1902 - 20.12.1968) americký spisovatel, nositel Nobelovy ceny (1962).

Klasik světové prózy Jonh Ernst Steinbeck se narodil roku 1902 v kalifornském městečku Salinas. Byl jedním z největších nejen amerických, ale i světových spisovatelů a scénáristů. Jeho otec pocházel z Německa, do Kalifornie se přestěhoval v 16 letech. Matka pocházející z irské rodiny před sňatkem působila jako učitelka.

Finanční poměry jeho rodiny nebyly příznivé a Steinbeck už jako školák vypomáhal na farmách. Vystudoval střední školu, rok pracoval v cukrovaru, ale pak nastoupil na Stanfordovu univerzitu, kde se vědoval historii a anglické literatuře.

Na jaře roku 1920 opustil Steinbeck univerzitu a vrátil se k práci na velkostatku, aby se seznámil s životem rolníků. Od mládí se cítil spisovatelem, začal tedy opět studovat, ale přitom pracoval v cukrovaru a na stavbě silnice. V roce 1925 definitivně opustil univerzitu. Z této doby najdeme řadu básní a próz v různých časopisech. Rozhodnut stát se spisovatelem odešel jako reportér do New Yorku. První literární práce mu redakce neuveřejnily, a proto nechal žurnalistiky. Ještě předtím, než se stal spisovatelem, pracoval jako zedník, námořník na parníku a dělník v továrně na rybí konzervy.

Mezi Steinbeckovy zájmy patřila hlavně literatura a biologie. V jeho dílech je vykresleno přírodní pozadí, vztah lidí ke zvířatům, rostlinstvu, kameni, hlíně a vodě. Odsuzuje surovost, násilí, zištnost a vykořisťování chudých.

V roce 1940 obdržel Steinbeck Pulitzerovu cenu za román Hrozny hněvu a roku 1962 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Teprve třetí manželství přimělo Steinbecka k odstěhování do New Yorku. Zemřel 20. prosince 1968 v New Yorku.

Závěr

Rozdíl v životě bohatých a chudých. Moje hodnocení: (7/10)

Navštivte také

Slovník
Anglicko-český slovník a česko-anglický slovník
Německo-český slovník a česko-německý slovník
Španělsko-český slovník a česko-španělský slovník
Slovensko-český slovník a česko-slovenský slovník