Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry

Na poušti havarovalo letadlo, pilot naštěstí přežil. Nenadále se u pilota objevil malý chlapec a chtěl, aby mu pilot nakreslil beránka. Pilot kreslil, ale chlapcovi se beránek nelíbil. Nakonec tedy pilot namaloval bednu a řekl, že beránek je uvnitř. Chlapec byl spokojený. Tak se seznámil s Malým princem.

Malý princ pilotovi řekl, že pochází z malé planetky, kde zanechal svou růži. S růží se velmi spřátelil, a proto měl Malý princ strach, aby mu jeho růži beránek nesnědl. Každý den se pilot dozvídal něco nového o životě Malého prince.

V poušti byl Malý princ velmi osamělý. Připlazil se k němu had. Malý princ se ho zeptal, kde jsou lidé a had odpověděl: "Osamělí jsme i mezi lidmi." Potom se had odplazil. Malý princ šel dál a uviděl zahradu plnou růží. Chvíli si s nimi povídal a pak si sedl. Tu k němu přišla liška a chtěla, aby si ji ochočil. Tak si ji Malý princ začal pomalu ochočovat, ale nesměl u toho mluvit.

Když si ji ochočil a musel odejít, tak mu liška sdělila: "Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal." Malý princ si uvědomil, že takto to je s ním a s jeho růží. Vydal se tedy na cestu a spatřil vyhýbkáře sedícího na lavici, kde stále jezdily vlaky. Malý princ se ptal proč a vyhýbkář mu odpověděl: "Nikdy nejsme spokojeni tam, kde jsme." Malý princ se rozloučil a šel dál.

Takto skončil Malý princ své vyprávění a chtěl po pilotovi, aby beránkovi nakreslil náhubek, který by zabránil snědení růže. Ale pilot řekl: "Mám žízeň, hledejme studánku. Voda může udělat dobře také srdci." Tak šli hledat studnu. Když ji našli, oba dva se napili. Malý princ nad pošetilostí lidí pronesl: "Oči jsou slepé, musíme hledat srdcem." Teď pilot nakreslil náhubek pro beránka a Malý princ řekl: "Vždycky se najde něco, co druhému způsobí radost."

Pilot šel opravovat letadlo. K Malému princi se připlazil had a řekl, že se může vrátit na svou planetu. Pak ho uštknul. Malého prince po chvíli našel pilot a rozloučil se s ním. Potom Malý princ zemřel.

Antoine de Saint-Exupéry

(29.6.1900 - 31.7.1944) francouzský spisovatel, letec, filozof a humanista.

Celým jménem Antoine-Jean-Babtiste-Marie-Roger de Saint-Exupéry, narodil se v Lyonu a tragicky zahynul v létě 1944, patrně sestřelen německým letadlem v prostoru Korsiky nebo nad Alpami.

Jeho život i tvorba jsou mimořádně sourodé, obojí určuje Saint-Exupéryho povolání letce, ale i psychické založení hluboce citlivého a ušlechtilého člověka. Po studiu na Námořní škole, které ho nijak nenadchlo, sloužil jako voják u letectva, kde propukla jeho vášeň pro létání. Jako pilot byl zaměstnán u vícero leteckých společností a létal na různých linkách.

Exotická prostředí, v nichž se ocitají jeho letečtí hrdinové, důvěrně znal, neboť se pohyboval na linkách Toulouse - Dakar, Casablanka - Timbuktu, Buenos Aires - Ohňová země. Pokusil se i o rekordní lety a několikrát havaroval. Po vypuknutí 2. světové války si doslova vynutil vstup do řad válečných pilotů, který mu byl pro jeho věk odpírán. Jeho dvacetiletou leteckou dráhu završila tragická smrt, která jeho život i dílo korunovala heroickou slávou.

Saint-Exupéryho literární dílo je apoteózou mravních hodnot člověka. Třebaže skeptik, prožívající trvalou bolestnou úzkost ze zmechanizované, odlidštěné civilizace, neustále osvědčuje optimistickou víru v to nejlepší v člověka i v lidském společenství. Jeho dílo, pateticky vášnivé a myšlenkově hluboké, vzbudilo už od prvních knih živý čtenářský ohlas.

Po novele Letec vydal romány Kurýr na jih, Noční let, Země lidí (s útředním motivem ztroskotání nad pouští, které zažil na vlastní kůži). Velmi známá je jeho básnická pohádka Malý princ. Některá díla (Citadela, Dopis rukojmímu, deníky, korespondence) vyšla až po autorově smrti.

Závěr

Dospělí lidé ztrácí dětskou představivost. Pochopení pro malichernosti. Moje hodnocení: (7/10)

Navštivte také

Slovník
Anglicko-český slovník a česko-anglický slovník
Německo-český slovník a česko-německý slovník
Španělsko-český slovník a česko-španělský slovník
Slovensko-český slovník a česko-slovenský slovník